Hemoroidy, je niečo nové v medikamentóznej liečbe?

MUDr. Jozef Klucho

 

Otázky a odpovede zo spytajsa.sk

Ako dlho po operácii hemoroidov je nutné podávať Detralex?

Odpoveď: Po operácii hemoroidov je vhodné perorálny Detralex kombinovať s topickou liečbou Emotralex vo forme masti alebo čapíkov. Túto liečbu je vhodné podávať po operácii aspoň 6 týždňov Detralex v dávkovaní podľa stavu, v prvých dňoch po operácii je vhodná dávka 3×1 tbl, po ústupe bolesti a krvácania 2×1 tbl a 1 čapík alebo potretie konečníka masťou Emotralex na noc.

Je liečba hemoroidov domenou gastroenterologa alebo chirurga?

Odpoveď: Gastroenterológ a chirurg na diagnostike a liečbe hemoroidov spolupracujú veľmi často. Kým gastroenbterológ rieši menej závažné I-II. štádium vnútorných hemoroidov, resp. ak používa elektrokoagulačnú liečbu, tak výminočne aj III. štádium, ale už IV. štádium vnútorných hemoriodov patrí určite do ambulancie chirurga, hoci ten často žiada gastrosenterológa pred operáciou o rektoskopiu, prípadne kolonoskopiu. Vonkajšie hemoroidy sú skôr doménou chirurga. Gastroenterológ pri ich diagnostike môže pomôcť len lokálnou liečbou.

Z pohladu chirurga by ma zaujmalo ako často sa stretavate s recidívami po našich operáciach napr. po Longovej operácii?

Odpoveď: Recidívy po chirurgických zákrokoch síce občas mávame, ale sú zriedkavé a konkrétne po Longovej metóde je je skutočne minimum. Skôr ako samotné krvácanie sa po operáciách objavujú sprievodné príznaky -štípanie, pálenie, špinenie spondnej bielizne a pod. ktoré sa dajú riešiť práve uvedenou kombináciou Detralex plus Emotralex.

Kam všeobecný lekár posiela pacienta s hemoroidálnym ochorením ku chirurgovi alebo ku gastroenterologovi?

Odpoveď: . Všeobecný lekár má kompetenciu diagnostikovať a liečiť pacienta s hemoroidálnym ochorením. Ak je potrebné konzultovať špecialistu, zvyčajne odosiela pacienta k chirurgovi, prípadne ku gastroenterológovi – závisí to najmä od lokálnej dostupnosti uvedených špecialistov v danom regióne – chirurg je zvyčajne lepšie dostupný ako gastroenterológ (z hľadiska časovej aj miestnej dostupnosti).

❮ Späť na podujatie

Hovoria o nás...

Veľmi schvaľujem Vaše úsilie zvyšovať úroveň znalostí cestou online vzdelávania.

Dr. J. George Fodor MD, PhD, FCRPC, FAHA

Chválim portál Meditrend, ktorý umožňuje sledovať prednášky z domáceho slovenského prostredia aj „na diaľku“.

Prof. MUDr. Daniel Pella PhD.

Nie vždy je možné sa zúčastniť odborných podujatí osobne a v takých prípadoch je tu portál Meditrend...

Prof. MUDr. Ján Kliment CSc.